Druhy španělského vína

Podle evropského nařízení se španělská vína třídí do dvou hlavních kategorií, které se dělí na další podkategorie v souvislosti s náročností jeho výroby. Jsou to Stolní vína (VDM) a Kvalitní vína vyráběná v určitých regionech (VCPRD). Tyto se dále dělí do následujících podkategorií:

 

(DO de Pago)

Nejvyšší kategorie, keteré může víno dosáhnout. Týká se vín uznávané prestiže a charakteristických znaků určitého místa. V současnosti je v této kategorii 7 španělských vín.

Denominación de Orígen Calificada (DOCa)

- neboli Kvalifikované Označení Původu - zde jsou vysoce kvalitní vína ověřena časem, v této kategorii jsou pouze vína Rioja a Priorat. V La Rioja vznikla roku 1924 Regulační Rada, která v roce 1991 dosáhla úrovně "kvalifikovaný". Známky kvality mají vína na zadní straně, je to očíslovaný kolek zaručující vysokou kvalitu daného vína.

Denominación de Orígen (DO)

- tedy Označení Původu, prestižní vína pocházející z limitovaného množství vinařských oblastí, na nněž dohlíží Regulační Rada. Těchto oblastí je nyní 65.

Vinos de Calidad con Indicación Geográfica

- kvalitní vína uvedením místa původu - čekatelé na uvedení do kategorie DO, v r. 2009 jsou to Valles de Benavente a Valtiendas

 

ZNAČENÍ ŠPANĚLSKÝCH VÍN

Španělská vína se označují v souladu s dobou svého zrání. Takto víno mladší než dva roky se označuje jako vino joven (mladé) nebo sin crianza. Rok sklizně může nebo nemusí být uvedeno na vinětě, v případě že tomu tak je však minimálně 85 % tohoto vína musí být sklizeno v uvedený rok. Tři nejběžnější údaje na španělských archivních vínech jsou:

Crianza - červená vína musí být minimálně dva roky stará, z toho aspoň 6 měsíců v sudu.  Bílá a růžová vína mají minimální stáří rok, z toho 6 měsíců zrání v sudu. Námi nabízená červená vína s tímto označením zrají 12-18 měsíců v sudu a následně 6-12 měsíců v archívu.Víno typu Crianza se vyrábí z nejlepších hroznů sezóny.

Reserva - pro vína aspoň tříletá s 12ti měsíci zrání v sudu.  Reservy z naší nabídky zrají dva roky v sudu a následné dva v archívu. Vína typu Reserva se vyrábí z nejlepších hroznů zvlášť povedeného ročníku.

Gran Reserva - vína minimálně 5 let stará včetně 18ti měsíců v sudu, pro naše Gran Reservy platí 3 roky v sudu a minimálně dva další v archívu.  Víno s označením Gran Reserva se vyrábí z nejlepších hroznů mimořádně dobrého ročníku, což stejně jako v případě Reservy nebývá každý rok.